Bebek Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İletişim
Bebek Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Banyosu, Bebeklerde görülebilecek rahatsızlıkları önlemek aynı zamanda da hassas olan ciltlerinin enfeksiyona açık olması nedeniyle de, meydana gelebilecek cilt rahatsızlıklarını da önlemek için son derece önemlidir.

Yeni doğanlarda en sık görülen egzamanın önlenmesi ve tedavisi içinde bebek banyosuna dikkat edilmesi gerekmektedir. “Bebeklerde Egzama Çeşitleri ve Belirtileri”  yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bebeklerinizin sağlığı için Bebek Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Bebeğinizi doğumundan iki ya da 3 gün sonra yıkamaya başlayabilirsiniz ve bebeğinizin hijyeni için mümkünse 6 ay boyunca her gün veya gün aşırı yıkayabilirsiniz.

Yeni doğan bebeklerde göbek kordonu düşmediğinden yıkamadan önce ve yıkadıktan sonra %70 oranında ki alkol ile temizlenmesi,  hijyen açısından son derece önemidir. Yenidoğan Banyosu hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Bebeğinizi banyo yaptırmadan hemen önce beslemeyiniz. Banyo yaptırmak kan akışını hızlandıracağından kusmasına neden olabilir ve bu nedenle de banyo korkusu oluşabilir.  Bebeklerde banyo korkusunu yenmek için Bebeklerde Banyo Korkusunu Yenme önerilerimize göz atabilirsiniz.

Bebek banyolarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bebek şampuanı ve suyun sıcaklığıdır. Suyun sıcaklığı için banyo termometresi kullanabilirsiniz. Bebek banyosunda suyun sıcaklığı ortalama olarak 36-38 derece olması yeterlidir. Bebek banyosu sonrasında bebeğinizin hastalanmaması için oda sıcaklığının 25-26 derece olmasına özen göstermenizi öneririz. Bunlar en önemli detaylardır.

Bebek banyosunda dikkat etmeniz gereken bebek şampuanları için “Bebek Şampuanları ve Özellikleri  göz atabilirsiniz.  Bebek şampuanı olarak her eczane de kolaylıkla bulabileceğiniz doktorlarında önerisi olan,  konak ve kepeklenmeyi önlemeye yardımcı, günlük kullanıma uygun, içeriğinde sabun ve Sles içermeyen, hassas ciltler ve tüm ciltlere uygun Ekosert sertifikalı Minidolin Çocuk / Bebek Saç ve Vücut Şampuan” tercih edebilirsiniz.

Bebek banyosu süresi 5-6 dakika yeterlidir. Fakat bebeğiniz 3 aydan büyükse eğer bu süreyi uzatabilirsiniz.

Bebek banyolarında işinizi kolaylaştıran bebek küvetlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca bebek fileleri de bebeğinizi yıkarken işinizi kolaylaştıracağından tercih edebilirsiniz.

Bebek Banyosu sonrasında bebeğinizi silerek değil yumuşak bir havluyla tamponlanarak kurutmanız, bebeğinizin cildinin tahriş olmaması içinde son derece önemlidir.

Yazıyı Paylaş