Bebeklerde Tahriş Nasıl Geçer?

İletişim
Bebeklerde Tahriş Nasıl Geçer?

Bebek cildi çok hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden anneler bebeklerde cilt bakımına çok önem vermelidir. Gün içinde bebeklerin cildi daha fazla da hassaslaşabilir. Böyle bir anda tahriş ve kızarıklık gibi istenmeyen durumlar görülebilir. Bebeklerde kuruluk ya da hassasiyete bağlı olarak tahriş ortaya çıkabilir.  Bu durumda bebeğin cildinde ortaya çıkan tahrişin veya kızarıklığın birden fazla nedeni söz konusu olabilir.

Bu durumda anneler için “bebeklerde tahriş nasıl geçer?” sorusu önem kazanıyor. Anneler bebeklerinin cildi tahriş olduğunda cilt için çok daha hassas ve yatıştırıcı bir bakım uygulamalıdır. Bu süreçte en doğru ürünleri seçerek en geçerli bakım uygulamalarını yaptıklarında kısa süre içinde bebeklerin tahrişi geçecektir.

Bebeklerde Tahriş Nasıl Önlenir?

Bebeklerin cildi birçok sebebe bağlı olarak tahriş olabilir. Genel olarak cildin kuru kalması tahrişle sonuçlanır. Anneler bu durumda tahrişin önüne geçebilmek için bazı durumlara dikkat edebilir. Anneler şu durumlara dikkat ederse bebekte tahriş önlenebilir;

  • Bebek için seçilen bebek bezinin uygun boyutlarda olması gerekiyor. Uygun boyutlarda olmayan bezler bebek için doğru seçim olmayacaktır.
  • Bebek bezi kirlendiğinde ya da nemlendiğinde kısa süre içinde değiştirilmelidir. Ayrıca hassas dönemlerde temiz olsa da bebek bezi 3-4 saatte bir değişmelidir.
  • Bebeklerde duş eldiveni, sabun, sünger gibi ürünler kullanılmamalıdır.
  • Bebekler için temizleyici ıslak mendiller sürtünmeyi arttırır. Bu yüzden de bebeklerin cildi tahriş olabilir.  Islak mendil kullanımından uzak durulmalıdır.
  • Bebeğinizin cildini kurutun. Nemli kalan bir ciltte  bebeğiniz rahatsızlık duyacaktır.
  • Bebeğinizde şampuan ve losyonu tahriş geçirmeye yönelik kullanabilirsiniz. Ancak Minidolin saç ve vücut şampuanı ve Minidolin  nemlendirici vücut losyonu gibi ürünleri kullanmak için tahriş oluşmasını beklemeyin.
  •  Bebeğiniz için doğru şampuan ve losyonları düzenli olarak kullanmaya özen gösterin.

Bebeklerde Tahriş İçin Losyon Kullanımı

Bebeklerin tahriş durumunda ciltleri daha da hassas olur. Bu yüzden bebeklerde tahriş için losyon kullanımı konusunda hassasiyet adına paraben içermeyen losyonlar tercih edilmelidir.  Doğru losyonlar bebeğin tahrişini önlediği gibi tahrişe bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlık ve kaşıntıya da engel olacaktır.

Yazıyı Paylaş