Bebeklerde Deniz Sonrası Cilt Bakımı

İletişim
Bebeklerde Deniz Sonrası Cilt Bakımı

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil planları da yapılmaya başladı. Tatil planları kadınlar için çok zor ve detaylı bir süreç olurken bebeği olan anneler daha fazla hazırlık yapıyor. Bebeklerinin cildinin çok hassas olması sebebiyle yaz aylarında sıcaklık ve nem artışı, güneş ışınları, deniz ve havuz gibi birçok etkene dikkat etme gerekiyor. Özellikle yaz aylarında bebeklerin cilt bakımı ve bebeklerde deniz sonrası cilt bakımı çok önemli bir hale geliyor.

Bebeklerin birçoğu yaz aylarında tatile gittiklerinde sudan hoşlanarak denizde vakit geçirmek isterler. Bu durum her ne kadar bebekler için eğlenceli bir deneyim olsa da anneler için deniz sonrasında cilt bakımı önemlidir. Anneler denizden sonra bebeklerinin hassas ciltlerinin zarar görmemesi için titiz olmalı ve doğru uygulamaları hayata geçirmelidir.

Bebeklerde Deniz Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeklerde deniz sonrası cilt bakımı çok önemlidir. Güneş ışınları yaz aylarında dünyaya dik olarak gelir.  Zararlı ultraviyole A ve ultraviyole B ışınları bebeklerin hassas ciltleri için zararlıdır.  Bu yüzden bebeklerin saat 10.00 ile 16.00 arasında direkt güneş ışınlarına maruz kalmamaları adına denize sokulmaması gerekiyor.  Bu saatler dışında güneş ışınları daha zararsız olacaktır.

Bebekler plajda oynarken Amerikan Pediatri Akademisi tarafından da önerilen şekilde güneş koruyucu kremler yeni doğan bebeklere de sürülebilmektedir. Anneler bebeklerine denizden çıktıktan sonra ve kumsalda 3-4 saatte bir güneş koruyucu krem uygulamalıdır.

Yaz sıcaklarıyla birlikte hassas cilde sahip olan bebeklerde cilt kurması görülür. Bebeklerin ciltlerinin kuruması dış etkilere karşı savunmasız kalmalarına yol açar. Bu yüzden bebeklerin yaşına ve cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Denizde tuz, havuzda klor çocukların cildini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden denizden sonra bebeklere hemen duş aldırılması gerekiyor. Anneler denizden sonra bebeklere duş aldırdıktan sonra ıslak mayoları da hemen çıkarmalıdır. Yaz aylarında bebeklerin cilt sağlığı için beslenmeye de dikkat edilmelidir. Yeterli sıvı tüketimi sağlanmalı, dengeli ve vitamin açısından zengin besinler tüketmesine özen gösterilmelidir.

Denizden sonra bebeklerde cilt bakımı için şampuan ve losyon da doğru seçilmelidir. Paraben, silikon, SLS, SLES, sabun, boyar madde içermeyen Minidolin saç ve vücut şampuanı ile paraben, mineral yağ,  boyar madde ve PEG içermeyen Minidolin nemlendirici vücut losyonu gibi ürünler kullanılabilir.

Yazıyı Paylaş