Bebeklerde Egzama Nasıl Geçer?

İletişim
Bebeklerde Egzama Nasıl Geçer?

Bebeklerde egzama; atopik dermatit olarak ortaya çıkan ve çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan bir cilt sorunudur. Bu problem her yaştan insanda ortaya çıkma potansiyeline sahiptir. Bebeklerde ise daha çok 2-3 aylık bebeklerle beslenmeye yeni geçmiş olan 4-5 aylık bebeklerde ortaya çıkar. Ancak yenidoğan bebeklerde de ortaya çıkabilen bir sorundur. Yapılan araştırmalar bu sorunun 5 yaşından itibaren geçmeye başladığını ortaya koymaktadır.

Egzama görülen bebeklerde tedavi için mutlaka bir doktordan yardım almak gerekir.  Bu soruna çözüm bulunmadığı takdirde ortaya astım gibi sorunlar da görülebilir. Bebeklerde egzamayı  geçirebilmek için doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekir. Şimdi sizlere bebeğinizde egzamayı ortadan kaldırabilmeniz için evde yapmanız gerekenler konusunda tavsiyelerde bulunalım;

Bebeğinizin Alerjisi Olan Gıdaları Belirleyin

Bebeğinizde bir gıdaya karşı alerji olması durumunda egzaması tetiklenebilir. Bu yüzden süt ürünleri, yumurta, kabuklu yemiş, tohum, buğday gibi tüm ürünlere karşı alerjisi olup olmadığını belirleyin. Ayrıca alerji konusunda test yapılması için doktorunuza da başvurabilirsiniz.  Alerjisi olan gıdaları çocuğunuza yedirmekten kaçının.

Bebeğinizin Duşunu Ilık Suyla Yaptırın

Egzama olan bebeklerde duş süresi daha kısa tutulmalıdır. Süreyi uzatırsanız cildi kuruyabilir ve bu durum egzamayı tetikleyebilir. Ayrıca duş sırasında suyun ılık olmasına özen gösterin.  Duş sırasında hassas cilt yapısına ve PH değerine uygun olan Minidolin saç ve bakım şampuanını kullanın. Ayrıca duştan sonra bebeğinizi nazikçe kurulayın.  Ayrıca duş süresini 2-3 günde bire çıkarın.

Nemlendirici Losyonlar Kullanın

Egzamayı önlemek için bebeğinizin cildinin gün içinde nemli kalması önemlidir. Bu yüzden Minidolin nemlendirici vücut losyonu kullanın. Bu sayede bebeğinizin doğal nemi korunacak ve kaşıntı ile döküntüler ortadan kalkacaktır. Bebeğinizin sağlığı için kullanacağınız nemlendirici vücut losyonları paraben, boya ve mineral yağ içermemelidir.

Bebeğiniz İçin Rahat Kıyafetler Seçin

Bebeklerde egzamanın etkilerini azaltmak için cildini tahriş edecek ve rahatsızlık verecek kıyafetler tercih etmeyin. Bebeğinizin terlemeyeceği,  hava almasını sağlayacak giysiler seçin. Terletecek giysiler egzamayı tetikleyecektir.

Bebeklerinizin Tırnaklarını Düzenli Şekilde Kesin

Egzama sorunu yaşayan bebeklerde sürekli olarak kaşıntı olacaktır. Bebeğiniz tırnakları uzun olursa rahatsız olduğu için cildini kaşıyarak tahriş edebilir.  Ayrıca egzaması olan bebekler için soğuk kompres uygulamaları da önerilmektedir.

Bebeklerde egzamayı geçirmek için bir doktora başvurmak en doğru yaklaşımdır. Tedavi süreci için doktorunuz sizi yönlendirecektir. Ayrıca tedavi sürecinde cildin doğal nemini korumak için Minidolin nemlendirici vücut losyonu da kullanmanız çok önemlidir.

Yazıyı Paylaş