Hamilelikte Kepek Problemi

İletişim
Hamilelikte Kepek Problemi

Kepek, kişinin canını sıkabilen bir durum olmasının yanında aynı zamanda utandığı bir durum haline bile gelebilir. Hamilelik sırasında da kepek ile uğraşmayı da ekstra bir problem olarak görebilirsiniz.

Hamilelikte Kepek Problemi Normal mi?

Kepek, saçlı deride döküntülere ve kaşıntılara yol açan saç derisi problemidir. İnsan vücudu doğal olarak, yeni hücrelerin oluşmasını sağlamak için ciltten derideki ölü hücreleri atar. Bu doğal bir süreçtir ve yaşam boyu devam eder. Saçlı derimizde oluşan bu ölü hücreler biriktiğinde saçlı deride kepeklenmeye, kaşınmaya, kabuklanmaya ve bu kabukların dökülmesine neden olur. Saçlı deride kepek, kadın, erkek, çocuk, bebek, yaşlı veya hamile fark etmeksizin herkeste, her zaman ve her yaşta oluşabilir. Dolasıyla hamilelikte kepek problemi tüm dünyada oldukça yaygın bir durumdur. Fakat merak etmeyin, bu durumdan muzdarip olan tek kişi sadece siz değilsiniz. Eğer hamileliğinize kadar hiç kepek problemi yaşamadıysanız ve ilk kez bu dönemde kepek problemi yaşıyorsanız da hiç  endişelenmeyin. Hamileyken değişen hormonlarınız, kepek probleminin oluşmasına zemin hazırlamış olabilir.

Hamilelik Sırasında Kepek Neden Olur?

Kepek, saçlı derideki hücrelerinin aşırı büyümesi sonucunda ortaya çıkar. Bu, bazıları için hamilelik durumuna bağlı olarak olarak gelişmezken genellikle bundan sorumlu olan aslında vücuttaki hormonal değişimlerdir. Bunun yanında hamilelik sırasında cildiniz, normalden daha hassas bir hale gelir ve kepek probleminin kaynağı aslında bir cilt hassasiyetidir. Dolasıyla hamilelikte cildinizin daha da hassaslaşması durumunda kepek problemi de artabilir. Bu değişim ve hassasiyetlerin neler olduğunu aşağıda detaylı olarak ele alacağız:

1. Daha Fazla Yağ Üretimi

Hamilelik sırasında vücudunuzda gelişen hormonal değişiklikler, cildinizi birçok şekilde etkileyebilir. Hamilelik sırasında cildiniz, normalden daha fazla yağ üretir ve bu da yeni ve birçok hücrenin daha fazla oranda üretilmesine yol açar. Bu da, saçlı derinin pullarla kaplanmasına ve dolayısıyla saçlı deride hızlı bir şekilde ölü deri hücrelerin birikmesine yol açar.

2. Saç Bakım Ürünlerine Karşı Hassasiyet

Hamilelik sırasında, vücudunuz kimyasallara ve katkı maddelerine karşı, tahmin ettiğinizden çok daha fazla hassaslaşır ve cilt hücrelerinizde alışık olmadığınız dökülmeler, cildinizden gelen koruyucu bir tepkinin sonucu olarak gerçekleşir. Hamilelik sırasında saçlı deride kepek oluşumuna neden olan başlıca durumlar, kullandığınız saç bakım yağları, şampuanlar ve saç kremleri gibi saç bakım ürünleridir. Her ne kadar cildiniz bu ürünlere hamileliğinizden önce alışmış olsa da, hamileliğiniz sırasında cildinizin bu ürünlere karşı tepki gösterebileceğini unutmayın.

3. Bedensel Reaksiyonlar

Hamilelik sırasında bağırsak fonksiyonlarında gerçekleşen herhangi bir azalma, cildin toksinleri hafifletmek için daha fazla çalışmaya zorlanmaya iter ve bu durum saçlı deride lapa lapa dökülmelere neden olabilir. Öte yandan kepek, hamilelik sırasındaki beslenme düzeni veya strese bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Hamilelik Kepeklerinde Tedavi

Hamilelik sırasında kepek salgını kontrol edilebilir, ancak doğru çözümü bulmadan önce birkaç deneme-yanılma yöntemine başvurmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak çok hassas bir dönemden geçtiğiniz için ve artık kendinizden başka bir can da taşıdığınız için hamilelik sırasında kepek problemi yaşadığınızda doktorunuza sormanız en iyisidir. Saçlı derinizi tahriş ve rahatsız edici durumdan kurtulmak için çeşitli kremler, şampuanlar, jeller ve spreyler mevcuttur. Bunların kullanım dozajı ve sıklığı bu dönemde çok önemlidir.

Tüm kepek şampuanlarının farklı olduğunu ve size uygun olana gelmeden önce biraz deneme yanılma yapmanız gerektiğini unutmayın. Tüm dünyada kepek ile mücadelede en etkin olarak bilenen aşağıdaki maddeleri içeren şampuanları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Zinc Pyrithione içeren Şampuanlar

Çinko piritiyon içeren şampuanlar antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Bu maddeyi içeren şampuanlar, saçlı derinizdeki kepek ve seboreik dermatite neden olan mantarı azaltabilir.

Selenyum Sülfit içeren Şampuanlar

Selenyum Sülfit içeren şampuanlar, saçlı derideki cilt hücrelerinin ölme sürecini yavaşlattığı için kepek ile mücadelede etkili şampuanlardır.

Yazıyı Paylaş