Bebek Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Olmalı?

İletişim
Bebek Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Olmalı?

Bu yazımızda, bebeğiniz için cilt bakım ürünlerini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair birçok maddeden bahsedeceğiz.

Bebeklerin cildi, ‘yepyeni olduğu için’ yetişkinlerin cildinden daha duyarlı ve hassastır. Bebeklerin bakteri kaynaklı enfeksiyonlara ve kimyasallara karşı direnci, yetişkinlere nazaran çok düşüktür.

Yeni doğmuş bir bebeğin cildi çok hassas olduğu için doktorlar, doğumdan sonra bebeklerin özellikle ilk birkaç hafta banyosunun sadece su ile yapılmasını önermektedir. Ardından doktorlar, bebeğinizin cildinde oluşabilecek herhangi bir tahrişin riskini en aza indiren yumuşak ürünlere geçmesini önerir. Bebek ürünlerinin içeriğinde ne kadar az bileşen olursa, bebeğinizin cildi o kadar az tahriş riski ile karşılaşır.

Bebeğinizin cildi de yetişkinlerin cildine göre kurumaya daha yatkındır. Anne sütünden gelen nemlendirmenin yanı sıra, besleyici cilt bakım ürünlerinden bebeğinizin cildinin nemli kalmasını sağlamak, bebeğinizin cildini dış etkenlere karşı koruyuculupunu arttırır.

Malesef cilt bakım ürünlerinin birçoğu sentetik bileşenler içerdiği için fizyolojimizdeki endokrinlerin bozulmasına neden olur. Endokrin Bozucu Kimyasallar, insan vücudundaki hormonları taklit ederek, hormonlarla yanlış etkileşime girer ve vücudunuzun doğal işleyişi bozarak ve cildimize veren insan yapımı endüstriyel kimyasallardır. Hormanlarımızın normal işleyişini bozan bu maddeler, doğurganlık sorunu, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, obezite ve öğrenme / hafıza zorlukları gibi birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle bebek ve çocukların cildi, bu endokrin bozuculara karşı oldukça savunmasızdır.

Bebeğiniz için doğal cilt bakım ürünü seçerken,

  • Ürünlerin içerik listesini dikkatlice okuyun. Ambalajında yazan “Organik” veya “Doğal” iddialarının doğru olup olmadığını araştırın.
  • Sertifika etiketleri, ürünlerin üretim ve satış standartlara uyması gerektiğini gösteren harika bir rehberdir. Bebek bakım ürünlerinin sahip olduğu sertifikalar üzerinde araştırma yapmayı unutmayın.
  • Bebek cilt bakım ürünü aldığınız marka üzerinde de mutlaka araştırma yapın. Markanın internet sitesini inceleyin, sosyal medya hesaplarına bakın, başka kullanıcıların yaptığı yorumları okuyun ve gerekiyorsa marka ile, mail veya sosyal medya aracılığı ile iletişime geçin. Ürünlere ait aklınızda herhangi bir sorun olduğunda markaya bunu özgürce sormalısınız.
  • Organik veya mümkün olduğu kadar doğal olan ürünleri satın almayı tercih edin. Cilt bakım endüstrisindeki organik ürünler, sentetik gübreler ve böcek ilaçları olmadan yetiştirilen bileşenler içerir. Sentetik gübreler ve pestisitler, vücutta bazı kanser türlerine ve diğer bağışıklık sistemi hastalıklarıa neden olmaktadır. Unutmayın, organik ve doğal ürünler aynı zamanda birçok “Endokrin Bozucu Kimyasallardan” da arınmış ürünlerdir.

Bebek ve Çocuk Cilt Bakım Ürünlerinde Bulunmaması Gereken Bileşenler

Phthalates (Ftalatlar): – Bu madde, östrojen hormonunu taklit eden ve deriye kolayca nüfuz eden insan yapımı bir maddedir. Vücudumuz bu madde ile ne yapacağını bilmediği için, eğer bu madde cildimizde birikirse, zamanla böbrek hastallığı, kısırlık ve doğum kusurları gibi problemler ortaya çıkabilir.

Paraben: Cilt bakım ürünlerinde koruyucu olarak kullanılan bu bileşenin, kadınlarda meme kanserine ve erkeklerde kısırlığa yol açtığı tesğit edilmiştir. Bu nedenle, gerek kendiniz için gerek bebeğiniz için paraben içeren ürünleri kullanmamanızı öneriyoruz.  

Petrokimyasallar (mineral yağ , parafin gibi maddeler): Petrokimyasal bileşen formları, cilt bakım ürünlerinde inanılmaz derecede yaygındır. Bu maddeler, cildin gözenekleri tıkadığı için cildin nefes almasını engeller ve bu da birçok deri hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yazıyı Paylaş