Bebek Masajı Faydaları

İletişim
Bebek Masajı Faydaları

Bebek masajı, ebeveyn ile bebek arasındaki bağın güçlenmesi ve aralarında iletişim kurmayı kolaylaştırması açısından önemli bir fırsat olarak görülebilir.

Bebek masajı faydaları arasında duygusal olarak kesintisiz iletişim etkinken fiziksel olarak da tensel temas stres hormonlarının düşmesine neden olmaktadır.

Bebek masajı faydaları, bebekler üzerinde olumlu tesirleri bulunuyor. Masaj bebeğin solunumuna yardımcı oluyor. Bebeğin büyümeyi destekleyen hormonlarını uyarıcı bir etki yapıyor. Ayrıca Masaj bebeğin beyin gelişiminde de etkili. Masajın bebeklerin daha sağlıklı olmalarında ve gelişimlerinde oldukça faydalı olduğu bilinmektedir.

Cortisol ve Noraadrenalin hormonlarının etkilerini azaltan en iyi masaj türüyse “Bebeklerde Karın ve Sırt” masajıdır.

Bebeklere masaj yapmanın faydaları arsında şüphesiz en önemlisi dopamin hormon seviyesinin yükselmesi ve bebeğinizin mutlu hissetmesine katkı sağlamasıdır. Özellikle gece uyumada sorun yaşayan veya bağırsak sorunları çeken bebekler için Karın ve Sırt masajı bu anlamda çok destek sağlamaktadır.

Bebeklerde büyümeye bağlı olarak kasların kasılması ve gerginlik hissini azaltmak amacıyla da kasların gevşemesi ve rahatlatılmasına yönelik olarak bütün masaj türleri yardımcı olurken özellikle kundaklama sonrasında kasılan bebekler için kol ve bacak masajı yapmanız kundaklama öncesi ve sonrasında bebeğinizin daha rahat hissetmesini sağlayabilir.

Bebeklerde görülen gaz ve kolik sancıları kabız ve hazımsızlık sorunları, mide ve karın kramplarının giderilmesinde de bebek masajı son derece önemlidir. Her gün belirli saatlerde yapılacak minimum 5 dakikalık masajlar bebeğinizin rahatlamasına büyük katkı sağlayacaktır.

Bebeğinizin duygusal gelişimi açısından yüz ve kafa masajları ise direk göz teması kurulmasından kaynaklı tavsiye edilmektedir.

Bebek masajının faydaları arasında lenf bezlerinin ve sinir sisteminin gelişlimi ve uyku alışkanlıklarının düzenlenmesine de yardımcı olması sebebiyle doktorlar tarafından tavsiye dilmektedir.

Bebek masajının direk olarak olmasa da bebek masajı sırasında bebeğiniz için kullanabileceğiniz Minidolin Bebek ve Çocuk Nemlendirici Vücut Losyonu, bebek cildini nemlendirerek bakımını yapar, oluşabilecek konak, pişik, kaşıntı ve yangıları önlemede yardımcı olur. Ayrıca derinin esnekliğinin korunmasına yardımcı olarak, gerginliği azaltır.

Bebek Masajının nasıl yapılabileceği ve bebeklerde bölgesel masaj türleri hakkında bilgi almak içinMinidolin Blog kategorisine göz atabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş