Bebeklerde Banyo Korkusu Yenme Yöntemleri

İletişim
Bebeklerde Banyo Korkusu Yenme Yöntemleri

Bebeğinizin banyo yapması hijyeni ve cilt rahatsızlıklarının da önlenebilmesi açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur. Mümkünse her gün değilse gün aşırı banyo yaptırmanız bebeğinizin huzursuzluğu ve ağlamalarıyla işkenceye dönüyorsa eğer sizin için birkaç önerimiz var.

Bebeklerde banyo korkusu aşmak için öncelikle bebeğinizi zorlamamanız son derece önemlidir. Onu banyo yapmak istemediği bir yerde yıkamak için zorlamamalısınız. Bebeğinizin boyutundan küçük bir küvet rahatsız hissetmesine neden olabileceği gibi çok büyük bir küvette bebeğinizi korkutabilir. Bu nedenle de bebeğiniz için en uygun banyo küvetini seçmeniz banyo korkusunu yenmesi içinde son derece önemlidir.

Bebeklerde Banyo Korkusu Nasıl Aşılır?

Bebeğinizin kendini güvende hissetmesi huzursuzluğunun azalması için önemli bir etkendir. Bu nedenle de kendinden emin bir şekilde küvetinde oturmasını bekleyebilirsiniz. Bebeğiniz kendine güvenir bir şekilde oturduktan sonra bir anda dengesini kaybedip suyun altına girmesi bebeklik dönemi boyunca sudan korkmaya ve ileri yaşlarda da daha büyük sorunlara yol açabilir bu nedenle de bebeğinizin küvetin içinde rahatça oturabileceği banyo koltuklarını tercih etmenizi öneririz.

Bebeğiniz eğer bir kere suyun altına girdiyse ve küvetten korkuyorsa küvetin içinde su yokken oturmasına ve oyun oynamasına izin vererek de banyo korkusunu yenmesine yardımcı olabilirsiniz. Küvette artık korkmadan oturmaya başladığında yavaş yavaş su seviyesini yükselterek haftalar süren bir çalışma da olsa bebeğinizin banyo korkusunu tamamen yenmesini sağlayabilirsiniz.

İlk 3 ay süresince bebekleriniz büyüme aşaması olsa da 3 aydan sonrasında hemen her şeyi anlayabilir ve sizi dinleyebilirler. Bu nedenle de banyo korkusu olan çocukların çok sevdiği yumuşak bir oyuncağı kendi küvetinde yıkayarak bir yandan da aşamaları anlatarak bebeğinizle konuşabilir ve oyuncağını yıkamasını öğretebilirsiniz. Bu şekilde kendisi de yıkandığında bir nebze olsun rahatlayacak ve o oyuncağını yıkarken sizde onu rahatlıkla yıkayabileceksiniz.

Bebeğinize banyo yaptırmak için en kötü zaman onu yemek yedirdikten sonraki ilk 1 saattir. Bebeğinizin midesi dolu olacağından yediklerinin ağzına gelmesi ve kusması da bebeğinizde banyo korkusu oluşturabilir. Bu nedenle yetişkinlerde olduğu gibi yemekten hemen sonra bebeğinizi yüzdürmeyin.

Bebeklerde banyo korkusunu tetikleyen bir başka etken de göz yakan şampuanlardır. Her ne kadar göz yamayan şampuan denilse de öncelikle şampuanı kendi üzerinizde deneyerek bebeğinizin gözlerinin yanmadığından emin olun. Göz yakmayan formülüyle bebek cildine dost Minidolin Bebek ve Çocuk Saç/Vücut Şampuanı tercih edebilirsiniz.

Bu yazımızdan sonra dilerseniz Minidolin Blog kategorimize göz atabilir ve Bebek Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş