Bebeklerde Egzama

İletişim
Bebeklerde Egzama

Bebekler cilt problemlerine yatkındır. Akne ve egzama bebeklerde sık görülen iki cilt hastalığıdır. Her ikisi de ciltte döküntü benzeri lekelere neden olur. Hem sivilce hem de egzama tedavi edilebilir ve belirtiler genellikle geçicidir.

Egzama genellikle ellerde, ayaklarda, dirseklerde ve dizlerde, ayak bileklerinde kaşıntılı, kırmızı bir yama gibi görünen bir cilt rahatsızlığıdır. Ayrıca bebeğin yanaklarını, çenesini, göğsünü, alnını veya kafa derisini etkileyebilir. Kuru cilt, terleme, evcil hayvanlar veya toz, çocuğunuzun egzamasında bir parlamaya neden olabilir.

Ailenizde egzama, astım veya saman nezlesi varsa, bebeğinizde de görülmesi daha muhtemel olabilir.

Bebeklerde Egzama, yeni doğanların yaklaşık yüzde 20’sini etkileyen yaygın bir cilt hastalığıdır. Genellikle birkaç hafta veya ay sonra tedavi olmadan çözülür.

Bebekler Egzama, derinin kırmızı, kaşıntılı ve iltihaplı bölgelerine neden olan bir grup koşulu ifade eder. Egzama genellikle 6 ay ila 5 yaş arasında gelişir.

Egzama türleri atopik dermatit, seboreik dermatit, kontakt dermatit ve didrotik egzamadır.

Egzama için bir tedavi olmasa da, birkaç farklı tedavi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. En uygun tedavi durumun türüne ve ciddiyetine bağlıdır.

Pek çok sabun, dezenfektan ve koku, egzamayı bebeğin cildi için daha da kötüleştirebilir. Deterjanlar, banyo köpüğü, bazı şampuanlar; klor gibi dezenfektanlar, boyalar ve yün gibi kaba kumaşlar egzamayı tetikleyebilir. Yeni kıyafetleri giyilmeden önce daima yıkayın, boyasız ve kokusuz deterjanlar kullanın ve hassas ciltler için güneş koruyucuları seçin.

ALERJENLER

Toz, polen ve küf gibi tipik alerjenler kaşıntılı, iltihaplı cilde neden olabilir.

ÇEVRE

Aşırı sıcaklık ve nem, egzama alevlenmesini tetikleyebilir. Çevresel tetikleyiciler arasında çok sıcak veya çok soğuk, yüksek veya düşük nem, sigara dumanı ve kirlilik bulunur.

GIDA

Bebeklerde nadir görülür, ancak egzaması olan 10 çocuktan birinde gıda alerjilerinin neden olduğu semptomlar görülür. Genelde, şiddetli egzaması olan 5 yaşın altındaki çocuklar, en sık süt, yumurta, fındık veya buğday tarafından tetiklenen bir gıda alerjisine sahip olabilir.

STRES

Stres, gerginlik, öfke veya hayal kırıklığı nedeniyle belirtiler kötüleşebilir. Çocuğunuzun günlük bakımda problemleri varsa, egzama alevlenmelerini normalden daha fazla fark edebilirsiniz. Çocuğunuzun tırnaklarını kısa tutun ve çocuğunuz uyurken çizilmeye meyilliyse pamuklu eldiven takın.

Hodan yağı ve bal özütü içeren Minidolin nemlendiricili vücut losyonu ve saç vücut şampuanını kullanabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş