Bebeklerde İsilik

İletişim
Bebeklerde İsilik

İsilik, yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de ter bezlerinin bulunduğu bölgelerde oluşan küçük kırmızı lekelerdir.  İsilikler, kızarıklık ve kırmızı döküntüler olarak görülmektedir.  İsilik ve konaklar birbiriyle karıştırılabilir. Bu iki cilt rahatsızlığı arasındaki farklar hakkında ayrıntılı bilgiye Seboreik Dermatit ( Konak) ve İsilik Farkı” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bebeklerde görünen isilik, yetişkinlerde görünen isiliklere benzerdir. İsilik, ter bezlerinin bulunduğu ve derinin katlandığı bölgelerde görülmektedir. Vücutta en çok isilik görünen yerler yüz, boyun, omuz, dirsek, kasık ve diz arkasıdır. Bebeklerde isilik kendisini küçük kırmızı döküntüler olarak görülürken, kaşınmaya ve iğnelemeye benzer acı ile karıncalanmaya neden olmaktadır.

Bebeklerde isilik görülmesinin sebebi, ter bezleri henüz tam olarak gelişmeyen bebeklerde,  ter bezi kanal gözeneklerinin tıkanması sonucu oluşur. Deri döküntüleri olarak kendisini gösteren isilik, bebek cildinin çok hassas olması sebebiyle de ilk 6 aya kadar daha sık görülmektedir.

Hava sıcaklığının artması, gereğinden fala kalın giydirilerek bebek veya çocuğunuzun terlemesine neden olunması da isiliğin başlıca sebepleri arasındadır.

Bebeklerde isilik sorunu temizlikle de bağlantılı olarak ortaya çıkabilmektedir. Terleyen bebeklerin düzenli olarak yıkanmaması veya yıkama sonrasında tam olarak kurutulmaması isilik nedenlerinden olabilir.

Bebek cildinin düzenli olarak ve doğru nemlendiriciyle nemlendirilmemesi de isiliğe neden olabilmektedir. Bu nedenle de kullanılan krem veya bebek vücut losyonlarını seçerken doğru ürünü almanız son derece önemlidir. Bebeklerde kullanılması uygun olan kremler ve losyonların özellikleri hakkında daha fazla bilgi almak için “Bebek Krem ve Nemlendiricilerin Özellikleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebek cildiyle dost, kaşıntı ve yangı önleyici, çocuğunuzla beraber kendi bakımızda da kullanabileceğiniz  “Minidolin Bebek ve Çocuk Vücut Losyonu” tercih etmenizi öneririz.

Bebek ve çocuk hijyeni konusunda banyo yaptırmak en önemli eylemlerden birisidir. Bebeğiniz veya çocuğunuzu banyo yaptırırken tam olarak hijyenini sağlayacak ve hassas cildiyle de uyum sağlayarak, kaşıntı, yangı, isilik önleyici ve kızarıklıkları azaltıcı etkisi bulunan “Minidolin Bebek ve Çocuk Saç/Vücut Şampuanı” kullanabilirsiniz.

Bebeklerde ve çocuklarda görünen isiliklerin giderilmesi ve cildin rahatlatılmasına yönelik yapılması gerekenler için “Bebeklerde İsilik Çözümleri” önerilerimize göz atabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş