Bebeklerde Konak Oluşumunun Nedenleri?

İletişim
Bebeklerde Konak Oluşumunun Nedenleri?

Özellikle birkaç aylık olan bebeklerde son derece yaygın olan konak oluşumu, kafa derisindeki pullanma ve dökülmelere neden ola bilen bir olgudur. Sağlık açısından bir sorun teşkil etmeyen konak, bebeklerde kepek benzeri olmakla birlikte yağlı ve daha kalın bir yapıda oluşur. Bu bağlamda konak oluşumu, yeni anne olanları tedirgin eden bir durum olarak öne çıkar. Her ne kadar geçici olsa da bazı bebeklerde daha inatçı olan konak oluşumu, çeşitli uygulamalar ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Nemlendirici ve bitkisel özlü bebe şampuanı ile yapılacak olan bebek bakımı, aşırı konak oluşumunun engellenmesini sağlar. Aynı şekilde 0 ila 2 yaş arası bebeklerde yaygın olarak görülen aşırı kepeklenme de bu uygulama sayesinde önlenebilir.

Bebeklerde yaygın olarak meydana gelen konak oluşumunun tam nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genel olarak hijyenik sebeplerden olduğu tahmin edilmektedir. Hamilelik sonrası bebeğe anneden geçen hormonlardan dolayı ya da bebeğin cildindeki yağ bezelerinin yoğun bir şekilde çalışmasından dolayı oluştuğu tahmin edilen konakların tedavisi için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yazımızda bebeklerde konak önleyici şampuan gibi bebek konak oluşumunu engelleyen çözümler üzerinde duracağız.

Konak Oluşumunu Engelleyen Bebe Şampuanları

Bebeklerde konak tedavisi için anneler tarafından en sık tercih edilen yöntemlerden biri bebekler için özel formüle edilmiş bebek şampuanı gibi bebek bakım ürünleridir. Ana etken maddesi hodan tohumu yağı olan konak önleyici bebek şampuanı, özellikle kuru cildin beslenmesinde de son derece etkilidir. Konak önleyici bebe şampuanı, düzenli olarak kullanıldığında bebeğin kafa derisinde oluşan konakların oluşumunu kalıcı olarak engeller.

Minidolin bebek saç vücut şampuanı, çok amaçlı kullanımıyla hem kepeklerin temizlenmesinde hem de konak oluşumunun engellenmesinde son derece etkilidir. Bu gibi işlevlerinin yanı sıra ürün, vücutta oluşan isilik ve kaşıntıların önlenmesi amacıyla da kullanılabilir. Bebeklerin narin cildine göre formüle edilmiş olan içeriğiyle Minidolin bebek saç ve vücut şampuanı besleyici ve sağlıklı bir kullanım vaat eder.

Konak Tedavisinde Zeytinyağı Kullanımı

Özellikle saç ve cilt bakımı için yaygın olarak kullanılan zeytinyağı, bebeklerde konak tedavisi amacıyla da kullanılabilir. Besleyici içeriğe sahip olmasının yanı sıra zeytinyağı; antioksidan, E – C vitaminleri, polifenol ve benzeri maddelerle cildi derinlemesine besleyen şifa kaynağıdır. Bu bağlamda bebeklerde konak tedavisi amacıyla da kullanılabilmektedir. Doğal nemlendirici olarak da kullanılabilen zeytinyağı düzenli olarak kullanıldığında cildin kendini yenilemesine olanak verir ve ciltteki ölü derilerin temizlenmesinde önemli bir rol oynar.

Tüm bunların yanı sıra zeytinyağı, bebeklerin cilt sağlığı açısından tercih edilebilecek en doğal ürünlerden de biridir. Piyasada bebeklerin hassas ciltlerine zararlı olabilecek SLS, SLES gibi kimyasal içeriğe sahip olan kozmetik ürünleri kullanmak yerine zeytinyağı bazlı bebe losyonu gibi ürünleri kullanmak çok daha mantıklı olacaktır.

Bebeklerde Konak Tedavisi İçin Nemlendiricili Vücut Losyonu

Bebeklerde cildin nem ihtiyacı son derece yoğun olduğundan bebek losyonu, bebeğin cildinin nem ihtiyacını karşılayacak şekilde formüle edilmiştir. Aynı şekilde kepeklenme ve konak oluşumu gibi durumlarda da son derece etkili olan bebe losyonları, bebek bakımı ürünleri arasında anneler tarafından yoğun olarak tercih edilir. Minidolin bebek losyonu, özellikle zeytinyağı, argan yağı gibi doğal ve bitkisel içerikleri ile bebek cildinin tüm ihtiyaçları gözetilerek tasarlanmıştır.

Minidolin bebek losyonukonak tedavisi için de etkili bir şekilde kullanılabilir. Argan yağı içeriğiyle cildi beslemesinin yanı sıra yara ve kızarıklıklara karşı da etkili olan bebek vücut losyonu, sağlıklı bir ürün rahatlığı yaşatır. Bunun yanı sıra pantenol sayesinde de vücut losyonu, cildin nem ihtiyacını karşılayarak derideki kuruluğun giderilmesini de sağlar.

Bebeklerde Şampuanla Konak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde konak önleyici şampuan ile konak tedavisi yapmak için öncelikli olarak konak oluşumunun yoğun olduğu bölgelere Minidolin Nemlendirici Bebek Vücut Losyonu sürülerek yaklaşık yarım saat bekletilir. Sonrasınca yumuşak bir fırçayla ve ılık suyla bölge temizlendikten sonra bölgeye Minidolin konak önleyici bebek şampuanı uygulanır. Düzenli olarak uygulandığı takdirde bebeğin kafa derisindeki konak oluşumu zamanla engellenmiş olur. Tüm bu süreç zarfında şampuan ve losyonu doğru kullanmak önemlidir. İçeriğin etkisini gösterebilmesi için bölgeye hassas bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Yazıyı Paylaş