Bebeklerde Yüz ve Kafa Masajı

İletişim
Bebeklerde Yüz ve Kafa Masajı

Yeni doğanların vücutlarının çok kolay şekillendiğini göz önünde bulundurulursa masaj yapmak bebeklere yapılan doğru masaj gelişimlerini de büyük oranda etkilemektedir.

Bebeklere uygulanabilecek masaj çeşitlerini bölgesel incelemek için

  1. Bebeklerde Kol ve Bacak Masajı
  2. Bebeklerde Sırt ve Karın Masajı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bebek masajı hakkında merak ettikleriniz için Minidolin Blog kategorimizde yer alan Bebek Masajı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebeğinize masaj yapmak için doğru ortamı ve zamanı ayarlamanız bebeğinizin direk olarak yüzüne ve kafasına temas edeceğinizden onu korkutmamak için önemlidir.

Bebeğinizin yüzü meme emme ve diş çıkarma sırasında sürekli bir değişim halindedir ve özellikle ağlayarak iletişim kuran bebekler içinde yüz kaslarını rahatlatmak amaçlı yüz masajını günlük olarak en azından 5 dakika kadar uygulamanızı öneririz.

Bebeklerde yüz masajına başlamadan önce tırnaklarınızın kısa olmasına dikkat edin. Yüz bölgesi çok hassas olduğundan istenmeyen kazalara sebep olabilirsiniz.

Masaj sırasında masaj yağları kullanabileceğiniz gibi, cildini nemlendirerek aynı zamanda esnekliğini arttıran ve konak, isilik ve yangıyı da önlemeye yardımcı Minidolin Bebek ve Çocuk Nemlendirici Vücut Losyonu tercih edebilirsiniz.

Bebeklerde Yüz ve Kafa Masajı Teknikleri

Elinize bir miktar kadar Minidolin Nemlendirici Vücut Losyonu alarak hafifçe bebeğinizin yüzüne sürün.

Bebeklerde Yüz ve Kafa Masajı başlarken parmaklarınızı bebeğinizin alının ortasına ve şakaklarına koyup hafifçe yanaklarına doğru masaj yapabilirsiniz.

Daha sonra başparmaklarınız da bebeğinizin göz kapaklarından şakaklarına doğru oval hareketlerle parmağınızı kaydırarak bebeğinize masaj yapabilirsiniz.

Bebeklerin burnu çok hassas ve şekil verilebilir düzeyde ilk aylar yumuşaktır. Bu nedenle de dikkatli olmanız gerekir. Başparmağınızı burnun yanlarından bebeğinizin yanaklarına doğru hafif bir şekilde bastırarak ovabilir ve çeneden kulak arkalarına doğru hafif hareketlerle bebeğinizin yüz masajı sonlandırabilirsiniz.

Yüz masajı sırasında son derece yavaş ve yumuşak davranmanız gerekmektedir.

Aynı şekilde kafa masajında da bir elinizin parmak uçları bebeğinizin kafasını diğer elinizle de bebeğinizin boyun kısımlarını hafif ovalayarak masaj yapabilirsiniz. Kaşlarından, kafasına ve boynuna kadar parmaklarınızla hafif ovalayarak bebeğinizin kafa masajını tamamlayabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş