Seboreik Dermatit (Konak) Temizliği

İletişim
Seboreik Dermatit (Konak) Temizliği

Bebeklerde konak, beyaz, sarımsı veya gri olabilen yağlı veya kuru pullarla kaplı kırmızı, iltihaplı cilt olarak ortaya çıkar. Kafa derisini, kaşları, alın, yüz, burun ve kulakların etrafındaki kıvrımları, göğsü, koltuk altını ve kasıkları etkileyebilir. Bebeklerde en sık kafa derisinde görülür ve kızak başlığı olarak adlandırılır. Seboreik dermatit, yeni doğanların yağ bezlerinden fazla yağ salgılanması sonrasında oluşan cilt sorunudur. Halk arasında konak olarak da bilinen Seboreik Dermatit Nedenleri için aynı konu başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Seboreik Dermatit yeni doğan dönemi olarak kabul edilen ilk 3 ay da görülebilmektedir. Sonrasında ise temizliği ve tedavisi iyi yapıldığı durumda etkileri de ortadan kaybolmaktadır. Temizliği ve tedavisinin iyi yapılmadığı durumlarda ise mantar gibi farklı cilt rahatsızlıklarının başlangıcı olabilmektedir.

Seboreik Dermatit (Konak) Temizliği Nasıl Yapılır?

Seboreik Dermatit Temizliği kaş, saç derisi ve vücudun yağ bezlerinin bölgelerinde kabuklanma olarak görülebilir. Bu kabukların tırnak veya parmakla kaldırılmaması gerekmektedir. Kendiliğinden dökülmesine izin verilmelidir. Dökülmediği durumlarda ise yumuşatma için Minidolin Nemlendirici Vücut Losyonu” tercih edebilirsiniz. Bu aşamada da kullandığınız krem veya losyonlar son derece önemlidir. Bebeklerde kullanılması uygun Bebek Krem ve Nemlendiricilerin Özelliklerini burada bulabilirsiniz.

Seboreik Dermatit Temizliği Bebeğinizin vücudunda oluşan kabukları Minidolin Losyon gece sürmenizi ve sabaha kadar beklemeniz ve sabahında da Minidolin Çocuk / Bebek Saç ve Vücut Şampuanı  kullanarak yıkayabilirsiniz. Bebeklerde kullanılması uygun olan “Bebek Şampuanları ve Özellikleri” konak hücrelerin temizlenmesi ve genel temizliği sırasında banyo korkusunun oluşmaması için önemlidir.

Yıkama dışında bebeklerde oluşan konakların dökülmesi için,  yumuşak bir fırça veya konak temizleme için özel tarakları da kullanabilirsiniz. Konak taraklarını kullanırken yavaş hareketlerle ve yavaşça yapmanız gerekmektedir.

Konak saçsız deride görülüyorsa fırça kullanımı daha uygundur ve fırça kullanmadan önce derinin yumuşaması ve döküntülerin kolayca ayrılması için Minidolin Nemlendirici Vücut Losyonu” kullanabilirsiniz.

Bebeklerde görülen konaklar hiçbir şey yapılmadığı durumda kendiliğinden de döküldüğü görülebilir. Bebeğinizin hijyeni açısından doktorunuza danışarak müdahale etmeniz en doğrusudur. Bebeğinizin hijyeni için “Bebek Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler” bilmeniz sonradan oluşabilecek sorunları da önlemeniz için önem arz etmektedir.

Yazıyı Paylaş