Yeni Doğan Banyosu

İletişim
Yeni Doğan Banyosu

Bebeklerde ilk 1 aylık süreç yeni doğan olarak adlandırılır. Fakat yeni doğan süresi olarak kimi zaman göbek kordonu düşünceye kadar olan ilk 2 haftalık zaman kabul edilmektedir.

Yeni doğan süresi boyunca bebeğinizin enfeksiyon kapmaması veya cilt hastalılarına yakalanmaması içinde banyo yaptırmak son derece önemlidir. Yeni doğan banyosu hakkında ayrıntılara göz atmadan önce bebek banyosu hakkında merak ettikleriniz için Minidolin Blog bölümüne göz atabilirsiniz.

Yeni doğan ilk ne zaman yıkanır sorusunu birçok aile merak etmektedir. Bebeğinizin göbek kordonu düşmemiş ve yeni doğum yapmışsanız bu durum oldukça karışıktır. Doğum ardından bebeğinizi yıkamak için en doğru zaman 24 saat sonrasıdır tabi ki doğum sırasında bebeğinize kan bulaşmadıysa. Kan bulaşması durumunda bebeğinizi hemen ılık suyla sabunsuz bir şekilde yıkayarak kandan arındırmanız bebeğinizin sağlığı açısından faydalıdır. 24 saat bekletilmesinin sebebi ise yeni doğanların cilt pH dengelenmesi için beklenmesi gerektiğidir. Direk olarak yıkamak bebek florasının oluşmasını geciktirir ve bebeğiniz hastalıklara açık hale gelir.

Bebeğinizi yıkamaya 24 saat sonrasında başlayabilirsiniz fakat göbek bağının düşmesi 1-2 hafta sürmektedir. Bebek kordonunun açık yara olduğunu ve yıkama ile bu yaranın yumuşayarak düşmesini geciktireceğinden ilk iki hafta çok sık yıkanmamalıdır. Genel olarak bez değişim sırasında veya altını temizleme sırasında bebeğinizi ılık pamuklu suyla silerek temizliğini yapabilirsiniz.

İlk bir aylık sürede yeni doğan banyosunu haftada 2 kez olacak şekilde yapmanız en uygunu olabilir.

Yeni doğan banyosu için suyun sıcaklığı 32-34 derece arasında olabilir.

Bebeğinizin göbek bağı düştükten sonra bebeğinizi Minidolin Bebek ve Çocuk Saç/Vücut Şampuanı ile gönül rahatlığıyla yıkayabilirsiniz. Göbek bağı düşmeden küvette yıkama önerilmemektedir. Yine de içiniz rahat etmiyorsa pamukla ıslattığını Minidolin Şampuan karıştırdığınız ılık su yardımıyla bebeğinizi temizleyebilirsiniz. Durulamak amacıyla sadece ılık su ile ıslattığınız pamuğu kullanmanızı öneririz. Bebek cildi bu dönemde hassas olduğundan dikkat edilmelidir. Bebek cildiyle dost Minidolin bebek şampuanı cilt rahatsızlıklarını da önlemeye yardımcı şekilde özel formülü ile bebeğinizin bakımında size destek olacak şekilde üretilmiştir.

Minidolin Bebek ve Çocuk Saç/Vücut Şampuanı hakkında daha fazla bilgi almak için ürün incelemesine göz atabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş